سیاست مبارزه با فساد

چطور شاروال هرات با فساد مبارزه میکند؟

 
مقدمه:                                                                                             
فساد در کشور ریشه دار شده و مقابله با آن نیازمند ، وقایه، تداوی، ، و جراحی میباشد. اعلان و شنیدن خبر فساد دیگر در کشور ما ارزش خبری چندانی ندارد و گوش جامعه به شنیدن آن خیلی علاقه ندارد. حساسیت ها هم به فساد مالی و اختلاس کم شده و در سال های اخیر تجمع اعتراضی از سوی روحانیون، احزاب سیاسی، جامعه مدنی هم به امری عادی و نخواسته تبدیل شده؛ به همین ترتیب برخورد با مفسدان اقتصادی در نهادهای نظارتی، سیستم اجرایی ، قانونگذاری و عدالت پررنگ نبوده است. محاکم عدلی و قضائی هم چندانی در تخفیف فساد موثر نبوده اند. همه این ناکامی ها روند رو به رشد فساد را به یک معضل بزرگ اجتماعی تبدیل کرده که هر فرد را ملوس کرده است. بنآ این وضیعت ناگوارشیوه های پیشگیری و مقابله با فساد به یک رسالت آخلاقی فردی تبدیل کرده تا که هر فرد در محلات و سازمان های مربوطه خود میتود ها و روش های مختص را در امر مبارزه با فساد بکار ببندد. در سایه این وضیعت شاروال هرات روش ذیل را در امر مبارزه با فساد، غاصبین ، متخلفین قانون بکار بسته است.                                          
 

روش های دوازده گانه موثر درامر مبارزه با فساد در شاروالی

 
روش اول:
 ایجاد مدیریت حاکم برمجموعه؛  موثر ترین شیوه مبارزه بافساد شروع از خود رئیس شاروال بوده است . شاروال هرات با یک باور کامل،  عزم راسخ، و تعهد متین به میهن مبارزه با فساد را از خود شروع کرده است.  این دیدگاه ، عملکرد، وپرهیزشخص شاروال از فساد؛ حجم فساد را در تمام سطوح مدیریتی شاروالی ۵۰٪ کاهش داده است. پس به هر میزان که مدیران راس هرم راهبردی سازمان‌های اداری و خدماتی مانند شاروالی نسبت به مقوله فساد و رانت‌خواری در دستگاه‌های خودشان حساسیت تقابلی بالاتری داشته باشند، بروز فساد در سطوح بالای مدیریتی کمتر رسوخ پیدا می‌کند و این نوع نگرش به‌عنوان بخشی از فرهنگ سازمانی به سطوح میانی و سطوح پایین مدیریتی منتقل خواهد شد و به‌عنوان بخشی از منشور سلامت اداری آن دستگاه تبدیل خواهد شد.                                                                                       
روش دوم:
 با استفاده از تجارب کشورهای توسعه نیافته، کشور های در حال توسعه ، وکشور های توسعه یافته ؛ شاروال هرات از  روش های اقتدارگرایانه بیروکراتیک و سرکوب فاسدین در امر مبارزه با فساد استفاده کرده که خیلی موثر بوده است. این روش با تعویض افراد نا اهل، صدور اخطاریه ها، مکافات، بیرحمانه کوتاه کردن مداخله های بیرونی در امور شاروالی، رد خواسته های تحمیلی سیاسیون در استخدام، تحریم عواید شاروالی بر روی فاسدین و رانت خواران. این روش باعث تخفیف چشمگیرفساد در نهاد شاروالی شده است. در نتیجه شاروالی هرات در سال ۹۷ مبلغ ۱۰۲ ملیون افغانی ازدیاد عواید داشته که در ماه آخیر سال مالی ۳۷ ملیون آفغانی بلندترین عواید را در تاریخ خود از دروازه های شهری داشته                                                                 
 
روش سوم:
Shift from Micro Management style to Macro Management 
 شاروال هرات  بیشتر به دلایل مسبب فساد رسیده گی وکمتر به نتائج فساد توجه کرده است. بطور مثال؛ برای جلوگیری از فساد، بجای اخراج از وظیفه ، دستگیری مامور، و یا حبس، بیشتر به مکافات مادی و معنوی کارمندان  توجه کرده است. پرداخت وجوه نقدی از قبیل؛ تحایف مقطعی نقدی، پرداخت اضافه کاری، مدد معاش و مکافات معنوی از جمله تقدیر نامه. بکار گیری شیوه جدید مدیریت ؛ گزار از انحصار و تمرکز صلاحیت از شخص شاروال به تقسیم و تفویض صلاحیت های لازم به آمرین سکتور ها و آمرین نواحی. یعنی گزاراز سیستم مدیریت کوچک به مدیریت کلان که در امر ظرفیت سازی و تقلیل فساد موثر بوده است                         
 
روش چهارم:
تشويق كارمندان و شهروندان به ارسال اطلاعات و افشاگري در امر مبارزه با فساد. شاروال هرات به اهالی شهرابلاغ کرده است تا در صورت کشف جرایم غصب، تخلفات ، و احتمال وقوع فساد در سطح شهر از طریق تیلیفون مستقیم به شخص شاروال با حفظ محرمیت تمام  گزارش داده شود. که چندین بار از طریق شهروندان با مسؤلیت، شرکت های قراردادی، و شرکای شاروالی برای جلوگیری از غصب ، تخلفات، و فساد گزارش های سودمند رسیده و تصامیم به موقع در مبارزه با فساد باعث بلند رفتن اعتبار شاروالی در میان شهروندان گردیده است.                                         
 
روش پنجم:
 برخی فساد را باقی مانده حکومت های ۱۳ سال قبل می‌دانند. روند توسعه فساد در دوره های قبلی چه در سطح دربار و چه کارمندان به شدت رایج شده بود. سیستم اداری به علت ضعف مدیریت بیشتر،تقسیم وتوظیف وظایف مستقیما از طریق ارباب رجوع انجام می­ شد ؛این پدیده بر فرهنگ اداری کشور تاثیر بسیار منفی گذاشت. شاروال هرات این سیستم اداری را کلآ در شاروالی تغیر داده و سیستم گزارش دهی بطور عمودی و افقی را در شاروالی به اجرا گذاشته. جق مالکیت تمام پروژه های انکشافی که توسط موسسات خارجی اجرا میشود را به شاروالی انتقال داده است. دیپارتمنت های سکتوری و آمرین نواحی شاروالی پروژه های موسسات خارجی را نظارت و ارزیابی میکنند. ذیدخل شدن فعال شاروالی درین پروژه میزان فساد را در اجرای پروژه های موسسات خارجی بطور چشمگیر پائین آورده است.                                                                        
روش ششم:
 سياست‌زدايي اداره شاروالی. شاروال هرات امور اجرائیه،  برنامه ها، پروژه های انکشافی را با حفظ استقلالیت، بیطرفی، و عدم جانبداری بطور متوازن و بعظآ بر اساس نیازمندی های شهروندآن به اجرا میگزارد. هر گونه رایزنی های سیاسی را که منافع مستحقین را به معامله بگیرد، را رد میکند.
 
روش هفتم:
قرارداد با تصدی ها و شركت‌هاي وابسته به دولت. در کشور های رو به انکشاف رقابت بین تصدی های دولتی و سکتور خصوصی از طرفی باعث رشد ، تقویت، و پیشرفت  هردو سکتور می شود ، و از طرفی هم باعث تخفیف فساد میشود. چون معاملات پولی بدون واسطه از یک حساب بطور مطمین و بدون دغدغه به حساب دیگری انتقال میشود. ازین رو شاروال هرات تلاش کرده است تآ تسهیلاتی را فراهم کند تا شرکت ساختمانی بنائی، دستگاه ساختمانی آفغانی، ودیگر سکتور های دولتی با شاروالی وارد معامله شوند.                                                                              
 
روش هشتم:
 احيا و رشد اخلاق اجتماعی. فساد، غصب، تخلف،تخریب در تمام جوامع بد پذیرفته شده است. این احساس در جوانان و زنان با عشق بوطن گره خورده است. معمولآ نظر به موقف اجتماعی در آفغانستان زنان کمتر امکانات دارند تا دست به فساد مالی بزنند. بنآ  شاروال هرات تعداد و حضور زنان در سطوح مختلف اداری را پر رنگ ساخته است. تعداد زنان در رهبری شاروالی ازدیاد یافته . در آخرین دور از استخدام ها ۲۵٪ از کارمندان را از قشر زنان استخدام کرده است. سهمیه بورسیه را ۱۰۰٪ به زنان تخصیص داده است.                                                                                                        
روش نهم:
 قطع امتیازات طلائی برای کارمندان ، شرکا، و نهاد های مافوق. این فرایند هر چه بیشتر نهادینه و مکانیزه‌شود، بهمان اندازه از بروز فساد، حصر اطلاعات، امضاهای طلایی، و سوءاستفاده از موقعیت‌های اداری جلوگیری می‌کند. در بخش مبارزه با مفاسد، اگر دستگاه‌های عریض و طویل نظارتی و بازرسی و آن بخش از دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیت که متولی صیانت از سلامت اداری هستند، به‌صورت غیرگزینشی و عادلانه و براساس قضاوت وجدان عمومی جامعه، با مظاهر فساد برخورد کنند، هزینه ارتکاب تخلف افزایش و زمینه وقوع فساد کاهش پیدا خواهد کرد. برای رسیدن به این هدف شاروال هرات  تمام نظارت ها، بررسی ها، و استجوابیه های سلیقوی، غیر معیاری، غیر اصولی، و غیر ضروری را زیر سوال میبرد. از مراجع نظارتی، تفتیش، و نهاد وارسی کننده می طلبد تا با استفاده ازاصول نظارتی؛ ترتیب فورم ارزیابی، کسب موافقت مسولین، ارایه دلایل موجه برای نظارت، از اجرای امور نظارت صورت گیرد.                                                                     
 
روش دهم:
 رسیده گی به «مدیریت تضاد منافع». بعضآ نکاتی درادرات معمول شده که ظاهرآ فساد معلوم نمی شود؛ ولی این نکات زمینه های فساد را توسعه میدهد. درین زمینه شاروال هرات ۵ نقطه کور در امر مبارزه با فساد رآ باز کرده است.  این پنج نقطه کورتاکید بر؛ معامله و یا عضویت در شرکت‌های که با شاروالی قرارداد دارند، فعالیت همزمان دردو شغل، انعقاد قرارداد با اعضای خانواده، دریافت هدیه و همچنین سفر‌های خارجی بدون اطلاع، برقراری روابط جنسی با همکاران،  برای کارمندان شاروالی مشخص شده است.                                          
 
روش یازدهم:
 قطع خطوط قرمز، نزدیکی و همآهنگی فرآیندهای رسمی و غیر رسمی. یعنی بکار گیری اصول قوانین دولتی و قوانین سنتی. این یکی از روش های موفق در امر مبارزه با فساد بوده است. شاروال هرات توانسته است با روش سنتی و تفاهم با بعضی از قرار دادی ها تا دو ملیون آفغانی تخفیف و اجاره ها تا یکصد هزار آفغانی در ماه تزیئد عواید بوجود آورد. ازینطریق ملیون ها آفغانی در عواید شاروالی تزئید بعمل آید.                                                                                      
 
روش دوازدهم:
بعضی از افراد در شوراها و وکلای گذردر محلات که در ۱۷ سال اخیر تشکیل شده، به یکی دیگر از نقاط فساد خیز تبدیل شده اند. شوراها و وکلا که به منظور رفع اختلاف‌ نظرها ، تعادل اختلاف منافع میان اهالی، و حل مشکلات مردم شکل گرفته؛ نه تنها نتوانستند اهداف معینه را به وجهه احسن پیاده کنند، بلکه بیشتر به محلی برای زد و بند و باعث نارضایتی اهالی شده اند. برای بهبود این وضیعت شاروالی هرات تصمیم گرفته تا با همکاری برنامه میثاق شهروندی، برنامه هبیتات، برنامه شهر، و نواحی پانزده گانه شاروالی صلاحیت های این نهاد ها و اشخاص را مطابق طرزالعمل ها محدود و از صلاحیت های فراقانونی انها جلوگیری کند.
به هرصورت؛ اجرای این روش های دوازده گانه اگرچه یک گام مثبت برای پیشگیری و تخفیف فساد در شاروالی شده است، اما هنوز هم  تهدید های جدی در این راستا وجود دارد و آن اینست که؛ عدم تناسب موجود بین شغل و شاغل، هزینه های اجتناب ناپذیر زنده گی، حقوق و مزایای کم ، تغییر روند تأمین منابع درآمدی برای خانواده ها مسائلی اند مدیریت آنها در سطح محلی حمایت مالی دولت مرکزی را می طلبد. شاروال هرات برنامه های را در راستای بهبود رفاه اجتماعی روی دست دارد که مستلزم پشتیبانی دولت مرکزی میباشد.